Skip to main content

Чим шкідливе пасивне куріння?

Пасивне куріння, або пасивне паління — це вдихання димної суміші, що виділяється під час спалювання тютюну, та диму, який видихають курці. Воно класифікується як канцероген групи A, що містить понад 7000 речовин: 250 їх негативно впливають на організм, а 70 — справжні канцерогени. Вплив тютюнового диму особливо відчутний у приміщеннях та автомобілях. На жаль, відчинені вікна та вентиляція не захищають від тютюнового диму. Канцерогенні летючі речовини залишаються в повітрі протягом декількох годин після того, як курець загасив сигарету або люльку. Дослідження показали, що людина, яка не палить, перебуваючи в приміщенні, де викурено 20 сигарет, отримує таку ж кількість канцерогенів, як і від однієї сигарети. На жаль, електронні сигарети, так звані вейпи та айкоси, також не є безпечними. Аерозоль, який вони виробляють, містить потенційно шкідливі речовини, такі як нікотин, важкі метали та канцерогени.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) не існує безпечного пасивного куріння – вдихання вторинного тютюнового диму, який складається з диму, що виділяється запаленим тютюновим виробом, і диму, що видихається курцем. Як заявляла колишній Генеральний директор ВООЗ Маргарет Чен, багато країн вжили заходів для того, аби захистити людей від пасивного куріння. До цього переліку 7 років тому приєдналась і наша країна. Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення окремих положень про обмеження місць куріння тютюнових виробів» заборонено куріння в усіх громадських місцях.

Вдихання вторинного тютюнового диму може відбуватись усюди, де є курці. За оцінками Всесвітньої організації здоров’я, 200 тисяч осіб щорічно вмирає в результаті впливу на них тютюнового диму на роботі. Близько 700 мільйонів дітей вдихає повітря, яке забруднене тютюновим димом.

Результати численних наукових досліджень говорять про те, що в середньому негативний вплив пасивного куріння для людини, яка не палить, є рівнозначним викурюванню однієї сигарети кожні 5 годин. І активний, і пасивний курець отримують майже однакову шкоду для здоров’я відповідно до кількості викурених сигарет. Одночасно пасивні курці можуть отримати більшу шкоду від окремих речовин, що містить тютюновий дим. Це пояснюється тим, що активний курець курить сигарету із фільтром, а пасивний курець дихає димом без жодних фільтрів. Навіть непряме вдихання нікотину може викликати рак, серцево-судинні захворювання, респіраторні інфекції та дуже негативно впливає на репродуктивну функцію. Найбільшу загрозу пасивне куріння становить для дітей. Майже 11% дитячої інвалідності у віці до п’яти років так чи інакше пов’язані з вдиханням тютюнового диму. Вплив пасивного куріння визнаний одним з основних факторів ризику смерті в усьому світі у 2019 році, ще до пандемії.

Довготривалий вплив тютюнового диму призводить до таких наслідків: посилення кашлю та виділення мокротиння, зниження бар’єрної функції слизових оболонок, зниження резистентності легеневої тканини, підвищення ризику виникнення бронхіту, хронічних респіраторних захворювань і раку легень.

Найпоширенішими діагнозами, що спровоковані пасивним курінням, є атеросклероз, інсульт та інфаркт, ішемічна хвороба серця.

Вдихання тютюнового диму призводить до потрапляння в організм речовин, які підвищують в’язкість тромбоцитів, що потенціює утворення тромбів. Ризик інсульту зростає на 20-30%. Лише в США пасивне куріння є визнаною причиною інсульту, який щороку забирає життя 8 000 пацієнтів (на жаль, в Україні такої статистики немає). Вагітні жінки повинні намагатися уникати вдихання тютюнового диму, оскільки при цьому підвищується ризик викидня та мертвонародження. За даними дослідження, проведеного у Лос-Анджелеському науково-дослідному інституті, залишки диму від третіх осіб негативно впливають на внутрішньоутробний розвиток легень плоду. Це викликає у дитини проблеми з диханням у більш пізньому віці.

Отже, пасивне куріння шкодить здоров’ю людини. Не бійтеся зробити зауваження тим, хто курить поряд із вами. Пам’ятайте, що згідно з чинним законодавством куріння у громадських місцях заборонено.

Перейти до вмісту