14 червня 2017 року – Всесвітній день донора крові
У травні 2005 року, в ході Всесвітньої асамблеї охорони здоров’я, міністри охорони здоров’я різних країн світу одностайно прийняли заяву про прихильність і підтримку добровільного донорства крові. У резолюції WHA58.13 вони постановили щорічно 14 червня проводити Всесвітній день донора крові (World Blood Donor Day), дата якого була приурочена до дня народження Карла Ландштейнера (1868-1943) – австрійського лікаря та імунолога, Нобелівського лауреата, який відкрив групи крові у людини .
Всесвітній день донора крові – особливий день, що відзначається на честь безоплатних донорів крові. Цілями цієї події є підвищення обізнаності про необхідність безпечної крові та її продуктів і, звичайно ж, вираз подяки донорам, що добровільно надають свою кров для порятунку людських життів.
День координується Всесвітньою організацією охорони здоров’я, Міжнародною федерацією товариств Червоного Хреста і Червоного Півмісяця, Міжнародним товариством з переливання крові та Міжнародною федерацією організацій донорів крові. Цей день відзначається в честь донорів крові.
У заходах Дня беруть участь 193 держави-учасниці ООН, 181 національне товариство Червоного Хреста і Червоного Півмісяця, 50 добровільних донорських організацій та численні фахівці з переливання крові з усіх країн світу.
Щомиті в усьому світі у людей будь-якого віку і походження виникає потреба в переливанні крові за життєвими показаннями. І переливання крові та продуктів крові щорічно дозволяє рятувати мільйони людських життів. Хоча потреба в крові є загальною, доступ до неї тих, хто її потребує, на жаль, загальним не є. Особливо гостро бракує крові в країнах, що розвиваються, де проживає більшість світового населення.
До того ж щороку надзвичайні ситуації, що відбуваються в світі, загрожують життю і здоров’ю мільйонів людей. За останнє десятиліття катастрофи забрали понад 1 млн життів і щороку зачіпають більше 250 млн чоловік. Природні катастрофи, такі як землетруси, повені та урагани формують значні потреби в невідкладної медичної допомоги. Антропогенні катастрофи, а також дорожньо-транспортні пригоди та збройні конфлікти, теж формують великі потреби в медичній допомозі і терапії першої лінії.
Переливання крові – невід’ємний компонент надання невідкладної медичної допомоги. В умовах надзвичайних ситуацій потреба в переливанні крові зростає, а її виконання стає більш складним. Для формування достатніх запасів донорської крові на випадок надзвичайних ситуацій необхідні добре організовані служби крові. Це завдання може бути виконана тільки шляхом залучення всього населення і забезпечення наявності популяції донорів, готових добровільно і на безоплатній основі здавати кров на протязі всього року.
Щорічно в світі реєструється близько 108 млн донорів крові, приблизно половина з яких припадає на країни з високим рівнем доходу, де проживає 15% населення світу. Тобто 62 країни забезпечують запаси крові на 100% завдяки добровільним, які не отримують винагороду. І на сьогоднішній день належні і надійні резервні запаси крові можна забезпечити лише на основі регулярного, добровільного та безоплатного донорства крові по всьому світу.
До того ж такі донори є і найбезпечнішою групою донорів, так як серед них відзначається найнижча поширеність інфекцій, що передаються з кров’ю. Одна з тем дня – «Безпечна кров для порятунку матерів». Тому що спонсорують організації заснували керівний комітет, до функцій якого входить планування заходів Дня донора крові на глобальному та національному рівнях. І одним із важливих завдань є максимально широке висвітлення заходів Дня в засобах масової інформації. серед яких найбільш поширені – наукові конференції, наради, меморіальні церемонії, публікація / поширення в ЗМІ відповідних матеріалів та інші.
До того ж щороку заходи в цей День проходять під певним девізом.
2017-й рік присвячений темі: «Здавайте кров. Здавайте її зараз. Здавайте її часто », щоб підкреслити ту роль, яку кожна окремо взята людина, здаючи кров, може зіграти для допомоги іншим в умовах надзвичайних ситуацій, і наскільки важливою є регулярна здача крові для сформування достатніх запасів донорської крові.